Welcome, visitor! [ Login

 

Afyon Çay Azgın Kadınlardan Helin

  • Listed: 23 Mayıs 2020 12:16

Description

Uslı bir kadın kimsenin düşmanı olmak istemez; Uslı bir kadın birinin kurbanı olmayı reddeder. -Maya Angelou

Benimki gibi bilinci geliştirdiğim yıllar boyunca, evrenin akkor standartları ve kadınların nasıl olması gerektiğinin en küçük kısmı karşısında yüzüm tokatlandı. Bir kadın her zaman cennetin armağanı, güzel ve zarif ya da bayılan bir kahramanın kurtardığı ihtiyacı olan bir kral ya da her erkeğin başarısızlığının arkasındaki kötü bir cadı olarak tasvir edilir. Fakat bir kadın hediye değildir, mülk değildir, bir varlık değildir. Bir kadın, korunacaksa kurtarılacak biri değil, ne olacak? Ve evet, bu paragraf her zaman feminist makalelerimde mevcut. Kadın olmanın en yorucu yanı, bir birey olarak imajımız için hala savaşmamız gerektiğidir, bu da insan türünün amacının Klişenin zincirlerini kırmak. İnsanlar, inançlardan yaşam tarzlarına, çoraplarınızla eşleşen doğru pantolon rengine kadar olanları ortaya çıkarmaya ve yok etmeye çalışırlar. Özgür olma dürtüsü, Jose’nin neden bir parkta vurulduğunu, Romeo ve Juliet’in neden öldüğünü ve neden tüm devrimlerin ve savaşların gerçekleştiğini gösteriyor.

The Rain Came ve diğer birçok hikayenin yazarı olan Kenya yazarı Grace Ogot veya Grace Emily Akinyi, karakterlerin gelenek ve kültürün bağlayıcı zincirlerine karşı mücadelesinde “kopuş” anını sundu. Öykülerinin çoğu Victoria Gölü’nün zeminine ve Luo’nun geleneklerine karşı geçiyor. Luo insanlar ilginçtir, aslında çok ilginçtir, özellikle gelenekleri. Her zamanki erkek sünnet ritüelini uygulamazlar; Bunun yerine, erkekliğin başlangıcının bir işareti olarak 6 ön dişi çekerler. Ve bu gelenekler, folklor, mitolojiler ve bazen sözlü gelenekler de dahil olmak üzere Ogot’un hikayelerinin ortak temasıdır.

Bu tema aslında, yağmurun gelmesi için kurban edilecek tanrılar tarafından seçilen bir şefin kızı hakkında bir hikaye olan “Yağmur Geldi” nin merkezidir. Öykü aslında “Mağdurun Yılı” olarak adlandırıldı, ancak gerçekten katılmadığım nedenlerle şu anki haline değiştirildi. Ogot’un yazma ilhamı esas olarak büyükannesinin gençken hikayeleriydi ve Uganda ve İngiltere’de hemşire ve ebe olarak çalışırken toplumdaki geleneksel çatışmalar algısı daha da arttı. Ayrıca UNESCO’da (Birleşmiş Ulusler Eğitim, İlim ve Kültür Teşkilatü) halkını temsil etti.

“Yağmur Geldi” hikayesinde sayısız geleneksel inanç ve sosyal kurallar sunuldu. Mağduriyet unsuru, kadın haklarının baskısı, cinsiyet eşitsizliği ve geleneğin gücü oluşturulmuştur. Bu ifade aşağıdaki analizlerle açıklanmaktadır.

Labong’o

Öykü, Labong’o’yu tüm hayatı boyunca Luo atalarının sırasını kabul etmeye çalışan bir şef olarak gösteriyor. Beş kızı ile evlendi, böylece bir kızı olabilirdi ve Oganda geldi, ancak kafa karışıklığı tıp adamına geldiğinde ortaya çıktı, Ndithi, Oganda’nın deniz canavarının kuraklığı sona erdirmek için bir kurban parçası olarak seçileceğini hayal ediyor ve yağmur yağdırmak.

Labong’o karakterinde kurbanın iki sonucu vardır. İlk başta, daha önce de söylediğim gibi, ironik bir şekilde götürülen, çabalarını ilgisiz bırakan bir kızı olana kadar evlenmek ve evlenmek dışında başka seçeneği yoktu.

İkinci kurban kızıdır. Durumkın lideri olarak, kenti, ailesi veya kendisi olsa bile, her zaman herhangi bir şeye veya herhangi birine karşı geliştirmeyi seçmekle yükümlüdür. O zaman şef ve baba rolü arasındaki çatışma başladı.

” Yaşamında hiç bu kadar imkansız bir kararla karşılaşmamıştı. Yağmur üreticisinin isteğini kabul etmeyi reddetmek, tüm kabileyi feda etmek ve bireysel çıkarları toplumun çıkarlarının üstüne koymak anlamına gelir. Bu, atalara itaatsizlik etmek ve büyük olasılıkla Luo’yu dünyanın yüzeyinden silmek anlamına gelir. Öte yandan, Labong’o’nun Oganda’nın insanlar için bir fidye olarak ölmesine izin vermek kalıcı olarak sakat kalacaktı. Bir daha asla aynı patron olmayacağını biliyordu. ”

Annene ve aile arasında parçalanmıştı, ancak dünyadaki tüm çelişkiler sona erdiğinde, karşıt yönlerden biri hüküm sürüyor ve büyük bir şef olarak rolü. Oganda’nın göle gitmesine ve önümüzdeki yağmur için ölmesine izin vermeye karar verdi, böylece insanlar her zaman şehri ilk sıralayan büyük şef olarak yaşayabilir ve kalabilirler.

Oganda

“Cetlar onları yağmur yağabilmesi için deniz canavarı kurbanı olarak seçtiler.”

Labong’o’nun insanlara Oganda’nın kaderinin açıklaması olarak söylediği satır budur. Oganda, Luo halkının kızının patronudur, ancak durumu kaderinin değişmesine yardımcı olmamıştır. Cetlar tarafından seçildi ve ne kendisi ne de babasının bu konuda yapamayacağı hiçbir şey yoktu.

Oganda, abanozdan gelen Luo halkı arasında nadir bulunan beyaz teninden dolayı tam anlamıyla “fasulye” anlamına gelen bir isimdir.

Ailesi onunla odada dışarıda otururken, belki de düğünlerini planladıklarını düşündü ve bu sadece toplumlarındaki kadınların kendi evliliklerine dayanamamaları anlamına geliyordu. Ancak, gerçek şu ki, Oganda ve toplumlarındaki diğer tüm kadınlar bunu hayatlarının bir parçası olarak kabul ediyorlar ve hiçbir kadın türü tarafından hiçbir direniş izi sunulmadı. Yalınce toplumun neler sunabileceğini kabul ediyorlar, dikte ettikleri her şeyi hak edip etmediklerinin önemi yok ve tek başına bir kurban.

Kafalangıçta, çoğunluğun güvenliği için hayatınızın sona ermesi gerektiğini bildiğinizde doğal bir reaksiyonun ne olduğundan korkuyordu, ama yine de cesurca sadece göle gitti ve kendi ölümüne yenildi. Cesareti çoktan inşa edildi ve kadın ekibine onur getirdi, ancak Ogot bir dönüş aldı. Oganda’nın sevdiği ve açıkça sırtını seven adam, göle yaptığı gezinin ortasında arkasına geldi ve onu kurtardı.

“Bilinmeyen ülkeye çabucak kaçmak zorundayız,” dedi Osinda ısrarla. “Cetların öfkesinden ve canavarın intikamından kaçmak zorundayız.”

Susuz kuruduğunda zorlaştığında, bir adam gelir ve onu kurtarır. Büyük ve harika Osinda onun yardımına gelir. Superman Lois Lane, Mary Jane için Spiderman gibi her zaman kaydedilen o kadar çok klişe. Kahraman maskelerinin arkasındaki erkekler, kadın süper kahraman karakterlerinin en az kostüm ve mükemmel saçlarla tüm savaşların ve dublörlerin ortasında nasıl sunulduğunu hatırlatıyor. Medyanın güzelliği temsil etme biçimi kusmak istememi sağlıyor.

Kadın olmak gerçekten ne anlama geliyor? Bu hikayede kadınları yansıtan birçok ayna var. Oganda fedakarlık yapan kadındır. Yunan mitolojisinde bile kadınlar kurbanlar, hatta tanrılar yaparlar. Hestia Dionysos için tahtını kurban etti. Oganda’nın annesi de bir yansımadır. Annesi üzgündü, aslında tek kızının başkalarını hayata geçirmek için ölmesi gerektiğinden utanıyordu, ama yapabileceği tek şey ağlamaktı. Kadınlar bazen güçsüzdür. Her zaman kocanın altında ve sosyal kurallar altındalar ve ben bunu tam anlamıyla kastetmiyorum.

Nihayetunda, Oganda şehirden ve tüm halkından Osinda ile kaçtı. Osinda’nın kaçmak ve mutlu bir şekilde yaşamak, deniz canavarından uzakta, atalarının gözlerinden ve ailesinden uzak yaşamak için teklif verdi. Ve sırtlarını döndüklerinde, gökyüzü karardı ve su damlaları taşıdı. Yağmur yağıyordu. Herkesin şansı var.

yağmur

Yağmur, edebiyatın en duygusal sembollerinden biridir ve bu hikayede karakterlerin tüm eylemleri bu yağmurla ilişkilidir. Kasaba halkı paniğe kapıldı, çünkü son yağmurdan bu yana çok uzun zaman geçti ve kaynakları azaldı ve kuraklık geldiğinde aralarındaki ölüm korkusu artmaya başladı. Dedikleri gibi, umutsuz zamanlar umutsuz önlemler gerektirir ve bu yüzden hiç bir erkekle tanışmayan bir kadını feda etmeye karar verildi, bu da çok barbar olan yağmur sağlamak için “bakire” anlamına geliyor. Tarihteki tüm bu fedakarlıklar beni okuduğum tüm öykülerde, kurban edilecek kişinin İncil’de (Jephtha’nın kızı) bile her zaman bakire bir kadın olduğunu düşünmek zorunda bırakıyor. Sebep bakire bir adam olmasın?

Bununla birlikte, hikayenin sonunda, Oganda deniz canavarı tarafından teklif edilmemiş ve yutulmamış olsa da, gökyüzü hala yağmur yağıyordu. Oganda’nın kaderini kurbanlık bir kuzu olarak kabul etmesi atalarını memnun etmek ve istedikleri yağmuru vermek için yeterli olabilir.

Bu hikaye, geleneklerin bir kişinin kararlarını ve eylemlerini nasıl etkilediğinin kanıtıdır. Bugün bireyler olarak ve genel olarak insanlık olarak sahip olduğumuz şey yüzyıllar ve yüzyıllar boyunca şartlanmanın sonucudur. Kendi geleneğinizin ve inancınızın yanlış olduğunu kim söylemeli? Beyinleri, geliştirdiğimiz ve birlikte var olduğumuz sanal bir dünya ile değiştirilen bir kuşak salaklara ait olduğumuzu kim söylemeli? Kadın olmak gerçekten ne anlama geliyor? Standartları kim belirliyor? Kendi sorularımın cevaplarını bilmiyorum, bildiğim tek şey hepimizin kendi aklımız var ve bunları kullanmak bir sorumluluk.

  

209 total views, 1 today

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply